טוען...

הספרים

  • נִיב שָׂפָה

    "נִיב שָׂפָה" הינו ספר ייחודי ורחב היקף (600 עמודים) ובו כל הביטויים והפתגמים המצויים בתנ"ך ושנעשה בהם שימוש בעברית החדשה, כ-3,000 במספר. הביטויים ופתגמי החכמה שבתנ"ך מובאים יחד עם מראה המקום המדוייק, ועם ציטוט מלא של הפסוק בו הם מופיעים. בנוסף, לכל ביטוי ופתגם ישנם דברי הסבר ואף משפט הדגמה לאופן השימוש בהם. דגש רב הושם ל"גלגולי" הביטויים התנ"כיים, הן בספרות חז"ל והן בספרות העברית המודרנית. ציטוטים קצרים מיצירותיהם של מיטב הסופרים והמשוררים (ביאליק, עגנון, מאפו, טשרניחובסקי, אלתרמן, בורלא, גולדברג, רחל, נתן יונתן ורבים אחרים) ממחישים את שילוב הביטויים ביצירותיהם הספרותיות וממחישים את שכבות השפה העברית מהמקרא ועד ימינו אנו.

  • טוֹבָה חָכְמָה מִפְּנִינִים

    "טוֹבָה חָכְמָה מִפְּנִינִים" (500 עמודים) הינו ספר המאגד במקום אחד, היקף רחב ביותר של פתגמי חכמה מ"ארון הספרים היהודי" לדורותיו (כ-1,600 פתגמים). בספר זה רוכזו פתגמים ובהם "חכמת הדורות" המופיעים בתנ"ך, בפרקי אבות, בתלמוד, במדרשי חז"ל, בספרות ימי הביניים ועד ימינו אנו. הפתגמים מובאים יחד עם דברי הסבר משמעותם להקלה על הקורא. בכל הפתגמים מצויין מראה המקום המדוייק של המקור וציטוט מהטקסט בו הם מופעים, וזאת לצורך העשרת הידע והבנת ההקשר המקורי של הפתגם. כל הפתגמים ערוכים על פי מפתחות נושאים מגוונים כגון: אהבה, חברות, זוגיות, הורים וילדים, חוק ומשפט, צדקה, עבודה, חינוך, ועוד רבים אחרים), וניתן להיעזר בספר לאירועים שונים כמו גם לצורך למידה. הפתגמים כולם מנוקדים ומתורגמים ב"תרגום כפול" לשפה האנגלית, האחת תרגום מילולי, והשני תרגום המשמעות או פתגם מקביל באנגלית. השם "טוֹבָה חָכְמָה מִפְּנִינִים" לקוח מספר משלי (ח, יא).

על המחבר

אברהם דיין, הינו משפטן וחוקר מקרא המקדיש מזמנו זה שנים רבות לחקר הפתגמים והביטויים. בשנת 2005 הוציא את ספרו הראשון "ניב שפה" בהצאת "כתב וספר" ובו למעלה מ-3,000 ביטויים ופתגמים שמקורם בתנ"ך וגלגולם בספרות המודרנית. בשנת 2016 יצא ספרו השני "טובה חכמה מפנינים" בהוצאת "צמרת ספרים", הספר כולל כ-1,600 פתגמי חכמה מארון הספרים היהודי החל מהתנ"ך והתלמוד, ספרות ימי הביניים וימינו אנו. כל הפתגמים שבספר מתורגמים לאנגלית, מנוקדים, ומכילים ציטוט מקטעי המקור יחד עם מראי מקום. עם סיום מחקרו על עולם הביטויים שבתלמוד ובלשון חכמים, הועלו לאתר ייחודי זה זה אלפים רבים של ערכים, על מקורותיהם וגילגולם. בימים אלו שוקד המחבר על ספרו הבא העוסק בחקר המקרא וסיפרו יראה אור בקרוב. ניתן לרכוש את שני ספריו באמצעות כתיבה לאי מייל של האתר. מנהלי האתר ישמחו לקבל הערות, תגובות והארות לשיפור האתר. להרצאות של המחבר על עולם הביטויים והפתגמים, כמו גם על חקר המקרא ניתן לפנות באמצעות האי מייל: 1abrahamdayan@gmail.com .

About the Author

Abraham Dayan holds a degree in law from Bar Ilan University and is a scholar of phrases and idiomatic expressions. His book “Niv Safa” deals with idioms and proverbs that have originated from the Bible and evolved in modern Hebrew literature, and his second book "Wisdom of Zion" deals with Jewish wisdom proverbs with their exact sources and original quotewhere they first appeared. These days the author is working on his next book dealing with the study of the Bible and his book will be published soon.